Korony porcelanowe na zębach i implantach. Całkowita rekonstrukcja zębów szczęki i żuchwy.

Pacjentka niezadowolona z powodu nieestetycznych koron zębów postanowiła poddać się leczeniu w celu całkowitej rekonstrukcji zębów szczęki i żuchwy pod kątem estetyki i funkcjonalności. 

nieestetyczne korony zębów

Wcześniej w innym gabinecie dentystycznym wprowadzono 2 implanty Nobel Biocare Replace w pozycji 15, 16 oraz implant Straumann w pozycji 22.Na zdjęciu rentgenowskim widoczna sytuacja przed rozpoczęciem leczenia.

RTG implanty Replace Straumann

Pierwszym etapem leczenia było usunięcie siekaczy dolnych 31,41,42, które nie nadawały się jako filary pod korony. W miejsce 31 i 42 wszczepiono implanty Ankylos.

implanty Ankylos

Opracowano wszystkie zęby żuchwy pod korony porcelanowe i dobrano odpowiednie łączniki (abutment) pod korony na implantach. Widoczne wokół szyjek zębów ciemne otoczki to nitki retrakcyjne zakładane podczas szlifowania zębów w celu ochrony dziąseł i poprawieniu widoczności pola zabiegowego oraz pobraniu wycisków pod modele gipsowe. Po zakończonym zabiegu nitki są usuwane.

abutment pod korony na implantach 

Następnie dobrano kolor przyszłych koron porcelanowych.

dobieranie koloru koron porcelanowych

Na podstawie wycisków, laboratorium dentystyczne wykonało Wax-up, czyli woskowy projekt nowych koron. Na jego podstawie w gabiecie wykonano korony prowizoryczne. Opracowano zęby szczęki i wykonano plastykę dziąseł (gingivoplastyka) w celu uzyskania lepszej estetyki.

korony prowizoryczne, gingivoplastyka

Na zdjęciu pacjentka z prowizorycznymi koronami na zębach i implantach. W trakcie tej wizyty dopasowano długość koron (estetyczny wyglad) oraz pasowanie w zgryzie.

prowizorium, korony tymczasowe na implantach

Po założeniu finalnej pracy - korony porcelanowe na podbudowie cerkonowej, wykonano zdjęcie kontrolne RTG.

korony porcelanowe, implanty, RTG

Widok ostatecznej pracy protetycznej. Korony porcelanowe na podbudowie cerkonowej oraz współpraca pacjent-lekarz zaowocowały estetyczną pracą i pełnym zadowoleniem.

korony porcelanowe na cerkonie, implanty
Chirurgia i protetyka - lek. dent. implantolog spec. stom. ogól. Beata Lipko-Leśniewska i NATRODENT