ORTODONCJA

aparaty stałe i ruchome, mini implanty ortodontyczne

 


 

Leczenie ortodontycze MDS ALIGNER-Pozycjonery

 • Proste, białe zęby to atrybut zdrowia i młodości, dlatego nie dziwi fakt, że osoby z ładnymi zębami częściej i chętniej się uśmiechają. Buduje to pewność siebie i procentuje w kontakcie z innymi osobami, pracodawcami szybszym zawieraniem znajomości, tudzież zdobywaniem wymarzonej pracy.
 • Prawidłowe zestawieniu górnych i dolnych zębów można uzyskać na kilka sposobów. Zniszczone zęby można odbudować we właściwej relacji poprzez odbudowę koronami protetycznymi, jednakże wiąże się to z oszlifowaniem zdrowych zębów.
 • Ortodoncja pozwala ustawić zdrowe zęby poprzez leczenia z wykorzystaniem zamków ortodontycznych przyklejanych do licowej lub językowej strony zębów, albo poprzez zastosowanie MDS ALIGNER, które wyglądem przypominają szyny do wybielania.
 • Poprzez odpowiednie przestawienie zębów w łuku na gipsowym odlewie zębów pacjenta i wykonaniu przez wykwalifikowanego technika dentystycznego zestawu MDS ALIGNER, można osiągnąć pożądany efekt prostych zębów.


Co to jest MDS ALIGNER?
 • MDS ALIGNER to praktycznie niewykrywalne sposób na wyrównanie uśmiechu bez zamków ortodontycznych.
 • MDS ALIGNER to przeźroczyste szyny z możliwością ich zdejmowania, które korygują drobne wady takie jak stłoczenia, czy szpary między zębowe (diastema, tremy). Każda szyna jest indywidualnie wykonywana zgodnie z planem leczenia ustalonym przez Twojego dentystę, aby progresywnie ustawić Twoje zęby w idealnej pozycji tworząc piękny, zdrowy uśmiech.
 • MDS ALIGNER to innowacyjny sposób na prostowanie zębów bez użycia zamków ortodontycznych. Koniec z podrażnioną śluzówką, czy wbijającym się w policzki drutem. Ponadto są one alternatywą dla niewidocznych zamków estetycznych lub językowych, przy znacznie niższych kosztach.

Poczuj się komfortowo

 • Kiedy dochodzi do leczenia ortodontycznego, komfort oznacza coś więcej niż tylko brak niedogodności. Leczenie takie musi również pasować do Twojego stylu życia. 
 • MDS ALIGNER możesz zdjąć w dowolnej chwili, gdy wymagają tego okoliczności.
 • Nie są wymagane specjalne szczoteczki do zębów, czy techniki nitkowania. Po prostu zdejmujesz je do posiłku, dokładnie czyścisz zęby, zakładasz i wracasz do swoich zajęć.


Wszystko jasne i przejrzyste

 • Z MDS ALIGNER możesz uśmiechać się bez obaw.
 • MDS ALIGNER wykonane są techniką termoformowania z materiału wolnego od Lateksu i Bisfenolu A (Latex-free, BPA-free). Materiał ten jest przejrzysty i praktycznie niewykrywalny w ustach.


Ortodontyczna wizyta konsultacyjna jest konieczna, aby zostać zakwalifikowanym do tego typu leczenia.


 

Uśmiech w 6 Miesięcy 


Czym jest krótkoterminowe leczenie ortodontyczne Uśmiech w 6 Miesięcy?

Jest to sposób na estetyczne ustawienie zrotowanych, lekko stłoczonych lub szparowatych zębów przednich. Procedura ta nie leczy wad zgryzu. Krótkotrwałe leczenie ortodontyczne Uśmiech w 6 Miesięcy to prostowanie zębów z wykorzystaniem estetycznych zamków ortodontycznych. Metoda ta wykorzystuje stały aparat ortodontyczny, który uważany jest wśród ortodontów za najszerzej stosowany i najbardziej efektywny sposób na danie pacjentowi prostych, zdrowych zębów i pięknego uśmiechu. Uśmiech w 6 Miesięcy czerpie to co najlepsze z zamków, modyfikuje leczenie i materiały, aby dać dorosłym pacjentom kosmetyczne rozwiązanie, które pasuje do ich stylu życia. 

ortodonta aparat estetyczny ceramiczny Poznań

  Dlaczego Uśmiech w 6 Miesięcy:

 • Średni czas leczenia to 6-12 miesięcy
 • Estetyczne zamki ceramiczne i łuki są mało widoczne
 • Używanie zamków ortodontycznych daje przewidywalny efekt końcowy
 • Małe siły i krótki całościowy czas leczenia ortodontycznego podnosi komfort, bezpieczeństwo i higienę jamy ustnej
 • Uśmiech w 6 Miesięcy jest znanym i od lat stosowanym rozwiązaniem na świecie
 • Uśmiech w 6 Miesięcy jest mniej kosztownym rozwiązaniem w porównaniu z tradycyjnym leczeniem protetycznym np. licówkami

Ten rodzaj leczenie nie jest przeznaczony dla dzieci.

  do góryLeczenie ortodontyczne wad zgryzu dla dzieci, młodzieży i dorosłych 

Wstęp

ortodoncja płytka schwarza klamra adamsa

Leczenie ortodontyczne polega na prostowaniu, przesuwaniu zębów oraz poszerzaniu i przesuwaniu bazy kostnej ( wyrostków zębodołowych),  w celu poprawy ich wyglądu, funkcji żucia oraz fonetyki. Z pomocą ortodoncji możemy również zadbać o zdrowie zębów, dziąseł i stawów skroniowo-żuchwowych poprzez równomierne rozłożenie sił żucia na wszystkie zęby

Wiele osób ma stłoczone lub nieprawidłowo ustawione zęby. Leczenie ortodontyczne może wyprostować je lub ustawić w lepszej pozycji. To poprawia nie tylko ich wygląd, ale również zgryz, co ułatwia czyszczenie.

Nieprawidłowy zgryz może powodować naprężenie mięśni szczęki powodując problemy ze stawem skroniwo- żuchwowym, a czasami bóle głowy (choroba okluzyjna ).

Leczenie ortodontyczne stosuje się zwykle u dzieci, ale dorośli mogą również czerpać z niego korzyści. Współczesna ortodoncja nie ma ograniczeń wiekowych. Wiek nie jest tak ważny, jak odpowiednia ilość zębów. U dzieci czasami należy poczekać z leczeniem na wyrośnięcie pozostałych zębów.

Leczenie

Ortodonta Poznań

W przypadku braku odpowiedniej ilości miejsca na wszystkie zęby stałe, konieczne może okazać się usunięcie kilku z nich. Czasami miejsce na zęby można uzyskać innymi formami leczenia (np. poszerzenie bazy kostnej aparatami grubołukowymi). Obecnie preferuje się i coraz częściej stosuje leczenie bez usuwania zębów.

Proste leczenie może być przeprowadzone przy użyciu ruchomych aparatów, które można wyjmować i czyścić.

Często, zęby należy ustawić bardziej dokładnie niż może to zrobić aparat ruchomy. W takich sytuacjach używa się aparatów stałych. Mają one zamki tymczasowo przyklejone do zębów. Elastyczny łuk łączy wszystkie zamki, jednocześnie nie blokując ich i pozwalając na przesuwanie się zębów.

 

aparat ortodontyczny
Stałe aparaty mają zamki metalowe, plastikowe lub ceramiczne, jednakże ze względu na jakość i szybkość leczenia preferujemy zamki metalowe. 

Bardzo ważne jest, aby niezależnie od rodzaju aparatu stosować się do zaleceń ortodonty, w przeciwnym razie leczenie może przebiegać w sposób nieprawidłowy.

Okres leczenia zależy od problemu i może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, średnio dwa +/- 6 m-cy.

Kiedy leczenie jest zakończone, zęby muszą być utrzymane w tej pozycji przez jakiś czas. Ten okres nazywamy retencją, a przyrząd utrzymujący zęby we właściwej pozycji retainerem.

Retainer utrzymuje wyprostowane zęby we właściwej pozycji podczas gdy otaczające je dziąsła i kości ulegają ostatecznemu przemodelowaniu (stabilizując zęby). Retainer może być wyjmowany lub stały w zależności od problemu.

Aparaty ortodontyczne trzeba aktywować co cztery do sześciu tygodni. Ortodonta powie państwu jak często należy “podkręcać” aparat.

Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej nie ma możliwości osłabienia zębów aparatem ortodontycznym. Zamki nie niszczą zębów, ale słabe czyszczenie i zbyt dużo słodkich napojów może powodować trwałe ubytki. Zamki, ligatury i łuki mogą zatrzymywać jedzenie i powodować więcej osadu (płytki nazębnej) niż zwykle. Z tego powodu zęby i zamki muszą być czyszczone bardzo dokładnie. Pacjent otrzymuje od lekarza dokładne wskazania odnośnie higieny. W przypadku niewystarczającej higieny jamy ustnej, co kilka wizyt kontrolnych wykonywana jest higienizacja profesjonalna - skaling, piaskowanie i fluoryzacja.

Zapobieganie

Aby uniknąć konieczności noszenia aparatów ortodontycznych, należy dokładnie monitorować wyrastanie zębów stałych. Pierwsza kontrola powinna się odbyć już na etapie pełnego uzębienia mlecznego. Wada może ujawni się już wtedy, a jej początkowe leczenie może okazać się proste i wymagać mniej zaawansowanych aparatów. Kluczowym momentem w leczeniu ortodontycznym jest etap uzębienia mieszanego (7-9 rok życia), kiedy to wykorzystując skok wzrostowy, leczenie przebiega najszybciej i najbardziej efektywnie.

Zapraszamy na konsultację i ocenę ewentualnej wady zgryzu.


do góry

Wady zgryzu 

Leczenie ortodontyczne polega na opracowaniu i zastosowaniu odpowiednich aparatów korekcyjnych w celu prawidłowego ustawienia zębów w szczęce.

Do problemów ortodontycznych zaliczamy wady zgryzu:

Stłoczone zęby

Stłoczone zęby ortodonta Poznań

Dysproporcja pomiędzy rozmiarem szczęki i zębów objawia się stłoczonymi, nieregularnymi zębami. Stłoczone zęby mogą wyglądać nieatrakcyjnie i utrudniać ich prawidłowe czyszczenie. Leczenie ortodontyczne polega zwykle na założeniu aparatu ortodontycznego, który efektywnie i w dokładny sposób koryguje ustawienie zębów. Czasami konieczne jest usunięcie zębów w celu uzyskania przestrzeni na wprowadzenie pozostałych zębów do łuku.


Szpary między zębami

Poznań ortodonta szpary między zębami diastema tremy

Szpary są wynikiem dysproporcji pomiędzy rozmiarem zębów i szczęki lub nadmiernego wpychania języka pomiędzy zęby. Szpary mogą wyglądać nieatrakcyjnie i zakłucać prawidłową wymowę. Leczenie ortodontyczne polega na założeniu aparatu ortodontycznego stałego w celu ustawienia zębów i zamknięcia szpar. Nadmierna aktywność języka musi być wyeliminowana, gdyż szpary mogą zacząć pojawiać się na nowo.


Protruzja lub Tyłozgryz

Poznań ortodonta - protruzja tyłozgryz

Objawia się nadmiernym wysunięciem zębów górnej szczęki w stosunku do dolnej (protruzja) lub cofnięciem dolnej szczęki w stosunku do górnej (tyłozgryz). W szczególnym przypadku, dolna warga może znajdować się za górnymi siekaczami wypychając je mocniej do przodu i podkreślając dysharmonię. Tyłozgryz może być nieatrakcyjny, a siekacze są narażone na przypakowe uszkodzenia. Często zęby zużywają się nierównomiernie. Czasami, dolne przednie zęby mogą nadmiernie się wysunąć do góry i uszkodzić dziąsło za górnymi siekaczami. Leczenie ortodontyczne polega na ustawieniu, zrównaniu i koordynowaniu obu łuków za pomocą aparatów ortodontycznych. U rosnących pacjentów, zgryz korygowany jest za pomocą zewnętrznych aparatów zakładanych na głowę, aparatów funkcjonalnych lub elastycznych. Niekiedy, szczególnie w przypadku gdy rozwój został zakończony, wymagana jest chirurgiczna korekcja szczęki.


Przodozgryz

przodozgryz progenia mikrognacja ortodonta poznań

W przypadku gdy, żuchwa jest wysunięta w stosunku do szczęki, dolne przednie zęby wystają przed górne i powstaje przodozgryz. Przodozgryz może być nieatrakcyjny, powodować nierównomierne ścieranie zębów i problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. W przypadku małych zmian, stosuje się konwencjonalne leczenie ortodontyczne. W ciężkich przypadkach konieczna jest chirurgia żuchwy w celu korekty zgryzu i uzyskania odpowiednich proporcji twarzy.


Zgryz głęboki

zgryz głęboki nadzgryz ortodonta poznań

Górne i/lub dolne przednie zęby mogą wyrżnąć się nadmiernie tworząc głęboki zgryz. W ciężkich przypadkach górne zęby mogą całkowicie przykryć dolne zęby. Głęboki zgryz może powodowa nadmierne ścieranie zębów oraz uszkodzenie dziąsła za górnymi przednimi zębami. Głęboki zgryz może nadmiernie nadwyrężać staw skroniowo-żuchwowy.


Zgryz otwarty

zgryz otwarty - ortodonta poznań

Otwarty zgryz objawia się brakiem kontaktu pomiędzy przeciwstawnymi zębami. Otwarty zgryz może powodować problemy z jedzeniem i nadmierne ścieranie się zębów mających ze sobą kontakt. Otwarty zgryz może być nieestetyczny i powodować wady wymowy. Zgryz otwarty często spowodowany jest nadmierną ruchliwością języka. Leczenie polega na zamknięciu zgryzu przy pomocy aparatu korekcyjnego.


Zgryz krzyżowy

zgryz krzyżowy - ortodonta poznań

Górne zęby powinny wystawać na zewnątrz dolnych zębów jak pokrywa na pudełko. Jeśli górny łuk jest zbyt wąski, dolne zęby wychylają się tworząc zgryz krzyżowy. Zgryz krzyżowy tylnych zębów może powodować nadmierne ich ścieranie oraz problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Leczenie orotodontyczne polega na poszerzeniu górnej szczęki za pomocą aparatu ruchomego lub stałego grubołukowego.

-----------------------------------------------------------------------------                                     do góry

Mini implanty - zaawansowane techniki leczenia ortodontycznego. 

Kontrola zamocowania

Ortodontyczne przesuwanie zębów jest złożoną interakcją pomiędzy biologicznym procesem a systemem mechanicznym. Kiedy do zęba przyłożona jest siła, w przeciwnym kierunku działa inna siła o takiej samej wartości. Jeśli ta przeciwna siła przyłożona jest do zęba lub grupy zębów, może dojść do niepożądanego przesunięcia zębów.

Zakotwiczenie szkieletowe

Kontrola zamocowania dla pewnych ruchów zębów może być niezwykle trudna, wymaga złożonych mechanicznie i nieporęcznych aparatów zewnątrzustnych, stosuje się kompromisy w planie leczenia aby zmniejszyć efekty uboczne. Przez ostatnich kilka lat rozwinęła się technika, w kórej kość jest użyta jako punkt zakotwiczenia. Dzięki takiej technice siła może być przyłożona z minimalnym niepożądanym przesuwaniem się zębów. Szkieletowe zakotwiczenie można uzyskać poprzez miniimplanty ortodontyczne. Jest wiele typów i marek miniimplantów na rynku, ale większość posiada podobne właściwości. Idealny system miniimplantów jest biokompatybilny, łatwy do założenia i zdjęcia, może być użyty jako zakotwiczenie do różnych przesunięć zębów i może być obciążony natychmiastowo. Miniimplanty są szczególnie pomocne przy zamykaniu przestrzeni po brakujących zębach, przy rozszerzaniu i ściąganiu zębów, przy intrudowaniu wysuniętych zębów, przy korygowaniu rozbieżności linii pośrodkowej, redukcji płaszczyzny zwarcia i w większości przypadków gdy zakotwiczenie na własnych zębach jest niewystarczające.

Typy miniimplantów

Większość miniimplantów produkowanych jest ze stopu tytanu lub stali nierdzewnej. Jest wiele konstrukcji „główek implantów” z różnymi otworami, rowkami i tunelami do zaczepienia drutów, ligatur, elastycznych nitek, elastycznych łańcuszków i niklowo-tytanowych zwojów. Mini implanty występują w różnych długościach od 4mm do 12 mm, jak i różnych średnicach od 1,2mm do 2mm. Miniimplanty są głównie samogwintujące lub samowiercące/samogwintujące. Nowsze samowiercące/samogwintujące miniimplanty są w stanie wejść w kość kortykalną podczas ręcznego wkręcania bez wiercenia pilotującego. W zależności od konstrukcji, implant usuwa kość ze swojej drogi lub kondensuje ją po bokach. Korzyści z tego typu implantów leżą w uproszczonych procedurach ich wszczepiania, redukcji koniecznego sprzętu i skróceniu czasu zakładania. Są sytuacje w których samowiercące/samogwintujące miniimplanty potrzebują wstępnego otworu pilotującego, na przykład kiedy napotkamy na grubą i twardą kość kortykalną.

tekst oryginalny - Orthodontics & mini-screws. Australian Society of Orthodontists. University of Sydney.

-----------------------------------------------------------------------------                                     do góry

/* */